Sakal Ekimi


Erkeklerde estetik bir bütünlük içinde görünmek için sakal ve bıyıkların varlığı ve şekli en az saçların varlığı kadar önemlidir. Sakal ve bıyık bırakılmasa da varlığı erkekliğin simgesidir. Erkek için özgüven ve estetik görüntü demektir

Sakal ve Bıyık Neden Dökülür?

Sakal ergenlik dönemine geçildikten sonra kalınlaşır ve terminal formlarını alır. Sakal dokusu, kıl, kalitesi ve yoğunluğu tamamen genetik hormonların kontrolü altındadır.
Eğer hormon bozukluğu yönünde bir problem yaşanmazsa yani hormon seviyesinde önemli bir düşüş yaşanmazsa sakal kılları kişinin karakteristik özelliklerini taşır.
Saçsız bölgelerde yeniden saç çıkmasının herhangi bir ilaç yada kozmetik yolu yoktur, aynı tanı sakal ,bıyık ve favori de de gözlenmektedir. Bunun için çözüm yolu ise bıyık ve sakal ekimidir.
Bıyık ve sakal dökülmeleri cilt hastalıklarına işaret eden hastalıklardan da kaynaklana bilir fakat bunların en çok tedavisi zor olanı hormonal dengesizliktir.
Erkeklerde erkeklik hormonu testosteron seviyesinde düşüş meydana geldiği durumlarda sakal ve bıyık kayıpları meydana gelir. Kesinlikle kontrol altına alınması gerekir. Sebeplerinden biriside ‘alopesia areata(SAÇKIRAN) dır.
Sakal Bıyık Kimlere Nakledilir?
Hormonların bazal seviyesine ulaştığı 20'li yaşların başından itibaren sakal ve bıyık ekimi yapılabilir.
Kirli sakal görüntüsünü seven favorilerini uzatmak isteyen sakal ve bıyıkları yeterli sakal telleri olmayan ve ya eksik çıkan tüm erkekler sakal, bıyık ve favori nakli yaptırabilir.
Bu işlem sakalında parça parça sakalsız bölge bulunan erkeklere yapıldığı gibi hiç sakalı olmayan tüm erkeklere uygulanır.
Aynı zamanda yara izi bulunan erkeklere de uygulanır.
Nasıl Gerçekleştirilir?
Saçları olan herkese sakal ve bıyık nakli yapılabilir ense bölümünün hemen üst kısmında telli bölge veya kulak uçlarındaki bölgeden FUE yöntemiyle ekim işlemi gerçekleştirilir. Bu ekim için genelde tek kölü kıllar tercih edilir çünkü çok köklü kıllar ilerde sakal kısaltıldığında kötü (demet)şeklinde istenmeyen bir görüntü vermektedir
Bu yöntemle ekilen sakal ve bıyık aynı gün iyileşmeye başlar ve ekimde yaklaşık 9 -10 hafta sonra sakal ve saç telleri çıplak gözle ayırt edilemez.Unutmayın!!!

Sakal ve bıyık, yüzün ifade kimligini degistiren estetik bir unsurdur